Seiklushunt

SH kevadine päevakuhooaeg toob uued orienteerumispaigad!

Kellele Seiklushundi päevakud mõeldud on?

Päevakud on liialdamata mõeldud absoluutselt kõigile!

  • Alustades maast madalast, siis juba vankris ja kõhukotis on võimalik edukalt ema või isa kaasabil päevakul osaleda. Mudilastele mõeldes on päevakutel Rada 4, mis on jõukohane orienteerumisega alustavale pisipõnnile. See on ka rada, mis on läbitav lapsevankriga. Mudilasi ootab raja lõpus ka väike tänumeene. Osalustasu pisematelt ei küsita. Selleks, et lapsevanemal ei jääks trenn tegemata, on võimalik võsukesed jätta ka lastehoidu – avatud igal päevakul! Lastega tegeleb TÜ pedagoogikatudeng.
  • Igal päevakul on neli erineva pikkusega rada, seega igaüks leiab kindlasti endale sobivaima! Vilunud orienteerujad saavad end proovile panna kõige pikemal rajal, mis on umbes 5-6 km pikk.
  • Alati võtame rõõmuga vastu ka uusi tulijaid! Selleks on meil igal päevakul  igal kellaajal olemas orienteerumise algõpe. Alustuseks ongi võimalik valida ka mõni lühematest ja lihtsamatest radadest.
  • Kui tunned mõnda välismaalast, kes austab tervislikke eluviise, siis ka temale on päevakud sobilik paik. Päevakul on võimalik tutvuda Tartu erinevate linnaosadega risti ja põiki. Lisaks ei nõua kaardi lugemine eesti keele oskust!
  • Igaüks dikteerib tempot ise, seega pole oluline kuidas rada läbida – joostes, jalutades, rattal. See on järjekordne põhjus, miks tõepoolest orienteerumine on sobiv igas vanuses, igal tasemel tervisesportlasele!

Päevakud on koht, kus koolijütsid saavad peale pingi taga istumist end värskes õhus sirutada, täiskasvanud saavad peale tööpäeva teha mõne kiirema liigutuse ning eakatel on võimalik omas tempos liikumist nautida!

Kevadiste päevakute kuupäevad ning asukohad

22.märts Raadimõisa
29.märts Ülejõe
05.aprill Kõrveküla
12.aprill Ropka
19.aprill Veeriku
26. aprill Ihaste
03.mai Tamme
10.mai Tähtvere

Selle kevade uued orienteerumispaigad

Kevadised päevakud saavad alguse Raadimõisas, kus enamik radadest kulgeb uuselamurajoonis. Raadimõisast käis läbi ka üks meie eelmise aasta rogainidest, kuid päevakut sellel territooriumil veel peetud pole. Kolmas päevak toimub Kõrvekülas, kus muidu koolides kasutamiseks joonistatud kaart saab korralikult uuendatud ning SH teeb midagi, mida seal
varem tehtud pole – korraldab muidugi päevaku! Ka neljas päevak, mis toimub Ropkas on võistluskeskuse asukoha poolest sügisest tuttav, kuid ala muutub ning joonistatud on taas uus kaart. Veeriku orienteerumiskaart on jällegi just hiljuti koolides kasutamise tarbeks tehtud, kuid joonistasime sinna tüki linnaosa juurde ning saigi SH päevaku jaoks kena plats kokku. Tammelinn on kindlasti üks huvitav linnaosa, kus kaardiga liikuda ning ka sealse päevaku jaoks on joonistatud uus ja uhke kaart. Viimane päevak, Tähtvere-Bettoni alal on ka täiesti uuel kaardil.

Seega nagu näha on sel kevadel päevakulisi ees ootamas väga palju uut!

Kuidas üldse käib orienteerumiskaartide tegemine?


Räägime siin muudkui uute kaartide joonistamisest – see on päevaku õnnestumise väga oluliseks osaks ja ehk oleks teie jaoks ka huvitav teada, kuidas need kaardid, mida päevakul käes hoiate,  valmivad.

Orienteerumiskaardi tegemine on pikk protsess. Kui soovitud ala piirid on paika pandud, siis tuleb leida üks hea kaardijoonistaja, sest päris igaüks selle täpse tööga hakkama ei saa. Kaardijoonistaja hangib vajalikud andmed Maa-ametist (andmete hind järjest tõuseb…) ning seejärel saab kaardijoonistusprogrammis, nimega OCAD, tööle asuda. Peale esmast tööd arvutis tuleb minna kaardi mustandiga maastikule ning vaadata kõik nurgatagused üle. Kas äkki on midagi vahepeal juba muutunud, mõni maja juures, mõni vähem, kõrghaljastust muudetud või aedu juurde ehitatud, mõni jalgrada kõnniteeks muudetud või mõni avalik ala eramaaks muutunud. Pärast maastikulkäiku tuleb kõik muudatused taas OCADs sisse viia ning siis läheb kaart rajameistri kätte, kes hakkab sellel radu planeerima. Ka radade planeerimisel võib tulla uut infot kaardi kohta, mida seejärel kaardijoonistaja taas failile lisab. Ühe päevaku kaardi joonistamiseks kulub kogenud kaardijoonistajal kokku vähemalt 20 töötundi.

Kas päevakutel on muudatusi võrreldes eelmiste aastatega?

Jah, mõned üldisemad muudatused on.

  • Seiklushunt liitus üle-Eestilise päevakutesarjaga – RMK Eestimaa Orienteerumispäevakute sari (EOP). Eesmärk on ühtlustada Eesti päevakute taset ning stiili, et orienteerujail oleks ükskõik kus Eestimaa nurgas mõnus ja lihtne päevakul orienteeruda.
  • Võtsime päevakutele ka uue nime. Kui eelnevatel hooaegadel oli nimetuseks Tartumaa kolmapäevakud, siis sellest hooajast oleme Seiklushundi päevakud.
  • Muutusena pakume nüüd ühisstarti igal päevakul kell 18:30.
  • Sellest hooajast on võimalik kasutada SportID tasumise võimalusi ka Seiklushundi päevakutel! SportID kasutamise soovist saab teada anda kohapeal sekretariaadis.

Paremusjärjestust me endiselt ei pea. See-eest on sellest hooajast käimas usinustabel – osaledes kõikidel päevakutel, ootab nende lõppedes usinaid meene. Usinustabelit peetakse kevadel ja sügisel eraldi.

Oluline veel meelde tuletada ja jätta

Käime veel enne hooaja algust üle tähtsamad teemad. Rajad kulgevad linnakeskkonnas kortermajade vahel, tänavatel, rohealadel jm avalikus ruumis.  Linnades ja asulates orienteerudes tasub tähele panna, et mitmed orienteerumisrajal ette tulevad objektid, näiteks kõrged aiad, kõrged müürid, lillepeenrad või hekid, on osalejatele ületamiseks keelatud, samuti on keelatud siseneda eramajade või asutuste hoovidesse, kui need on vastava leppemärgiga tähistatud. Ühtlasi pole lubatud teha kontrollpunkti märget ka läbi/üle keelatud aia, heki, müüri.

Kuigi füüsiliselt suudaks enamus ronida üle aedade ja müüride, karata üle hekkide ning leida läbipääs hoovist, siis võõra vara ja heade suhete hoidmiseks paluvad korraldajad kaardil näidatud keeldudest kinni pidada. Mõtle seatud piirangutest ja keelatud objektidest kui staadionile tõmmatud valgetest joontest – jooksja peab jääma alati nende vahele ning isegi joonele astumine toob kaasa palju pahandust.

Üldjoontes tunned keeldu tähistavad märgid kaardil ära jämeda musta joone (aed, müür) ning samblarohelise värvi järgi. Tutvu ka juuresolevate näidistega ning kahtluse korral küsi enne starti korraldajalt.

Tutvu leppemärkide seletustega siin:

http://seiklushunt.ee/wp-content/uploads/2015/12/leppem%C3%A4rgid.jpg

Päevakutel näeme!

Lisainfo: www.seiklushunt.ee/kolmapaevakud

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis meie tegemistega maalt ja merelt!

Kontakt

Tartumaa, Tartu vald, Pupastvere, Männi
60523
info(ät)seiklushunt.ee
+372 5821 1203

Rekvisiidid

MTÜ Seiklushunt
Registrikood: 80381192
EE472200221061466747 Swedbank
KMKR number EE102603716